Filmové studio The Making of Harry Potter v Londýně: informace před cestou

Bradavice

Filmové studio The Making of Harry Potter v Londýně: informace před cestou

Pokud plánujete výlet do Londýna a jste fanoušky příběhů o mladém čaroději, určitě nesmíte vynechat filmové studio, kde se filmy o něm natáčely. Warner Bros studio The Making of Harry Potter se nachází v lokalitě Leavesden, která leží 32 km severozápadně od centra Londýna.

V lokalitě Leavesden se filmy o Harrym Potterovi natáčely více než deset let. V březnu 2012 byla lokace zpřístupněna návštěvníkům, kteří se sem od té doby chodí dívat na filmové kulisy a na nejrozmanitější propriety používané během natáčení. Studio se rozkládá na obrovské ploše, průměrná doba prohlídky je proto více než tři hodiny. Zdejší výstavou se můžete procházet vlastním tempem, nikdo vás popohánět nebude. Pouze pro vlastní vstup máte určeno časové rozmezí, proto budete muset na začátku vystát lehkou frontu. Budete postupovat chodbou oblepenou plakáty z filmů až se postupně dostanete na její konec, kde vás v určený čas po nejrůznějších úvodních uvítáních vpustí dovnitř. A dále už si studio prohlížíte sami.

 

Co zde uvidíte?

Najdete zde kompletní kulisy celých místností, například Snapeovo sklepení, Gringottovu banku, Brumbálovu pracovnu, nebelvírskou chlapeckou ložnici a mnoho dalšího. Je zde také dokonce vystaveno i pár vagonů Bradavického expresu. Během prohlídky se dostanete i ven z budovy, a to tehdy, když si budete prohlížet fialový noční trojpatrový autobus nebo Harryho rodný dům. Součástí výstavy jsou i vystavené drobnější předměty, samozřejmě hůlky a oblečení, ale i maskérské triky, jako jsou paruky a obličejové masky. Výstava je interaktivní i v tom smyslu, že se zde nacházejí filmová triková zelená plátna, před která si můžete například sednout na čarodějnické koště a nechat se při tom vyfotit. Na výsledné fotce budete letět nad famfrpálovým hřištěm.

 

Délka prohlídky

Na prohlídku tohoto studia si vyhraďte opravdu dostatek času. Jak jsem již uvedla výše, průměrně návštěvníkům trvá si celou výstavu prohlédnout 3 a půl hodiny. Pokud jste ale opravdu velkými fanoušky, můžete zde strávit klidně celý den a pořád mít pocit, že byste ještě chtěli zůstat.

 

Jak se tam dostat?

V Londýně se dopravte na zdejší vlakové nádraží London Euston a zakupte si jízdenku do stanice Watford Junction. Cesta vlakem trvá 20 minut a pokud máte londýnskou permanentku Oyster card, můžete ji na této lince do Watford Junction využít.

Až dorazíte do stanice Watford Junction, vystupte. Dále vás už budou cedule navigovat na zastávku speciálních autobusů stojících přímo venku před nádražím, které vás odsud odvezou rovnou do studia. Interval odjezdu autobusů je zhruba 30 minut a zpáteční jízdenka stojí 3 libry. Tyto autobusy najdete lehce, protože na sobě mají velké polepy s obrázky z kouzelnického světa Harryho Pottera.

 

Otevírací doba

Warner Bros studio je otevřeno každý den, přičemž přesná otevírací doba se během roku lehce mění. V zásadě se ale otevírá zhruba mezi 8:00 a 9:00.

Naopak poslední prohlídka začíná nejčastěji okolo 18:00, studio zavírá zhruba okolo 22:00 a ve stejnou dobu odjíždí i poslední autobus zpátky do stanice Watford Junction.

 

Vstupenky

Dospělý zaplatí za vstup do Warner Bros studia 47 liber, děti ve věku 5 až 15 let 38 liber, děti do 4 let věku mají vstup zdarma, no a rodinná vstupenka (2 dospělí a 2 děti nebo 1 dospělý a 3 děti) stojí 150 liber. Ve všech případech musí být lístky zakoupeny přes internet předem. Na místě je zakoupit nelze. Doporučuji vám s nákupem neotálet, protože je o ně mimořádný zájem. Při příchodu před budovu studia e-lístek pouze ukážete v mobilu, nebo vytištěný na papíře.

 

Vstupní hala

Před budovou se zařadíte do fronty, protože na místě probíhá kontrola kabelek a batohů. Není povoleno si s sebou brát velké předměty.

Jakmile se dostanete do budovy studia, tak před vstupem na samotnou výstavu budete mít možnost zajít si na toalety. Ty se nacházejí ve vstupní hale přímo naproti dveřím, kterými jste vešli do budovy.

V této hale se nachází také šatna, kde si můžete odložit věci. Pokud ale dorazíte v chladnějších měsících, doporučuji nechat si na sobě svetr. Menší část výstavy se totiž nachází pod širým nebem. Pokud si chcete užít i tuto část prohlídky bez toho, abyste se klepali zimou, něco teplého si na sobě určitě nechte.

Taktéž ve vstupní hale si lze vyzvednout digitálního průvodce za 4,95 liber. Jedná se o sluchátka, přehrávající všemožné informace o vystavených předmětech. Osobně ovšem radím, abyste si tohoto průvodce nekupovali. Výstava je totiž tak rozsáhlá, že pokud byste do toho ještě poslouchali všechny tyto informace, potřebovali byste na prohlídku asi tak týden. Navíc, studio si víc užijete, když se budete soustředit na to, co je okolo vás, než abyste byli zabraní do poslechu informací.

Pokud dostanete hlad či žízeň, tak ve vstupní hale máte na výběr ze dvou kaváren a jedné restaurace. V restauraci si můžete dát tzv. anglickou snídani (klobásky, slanina, žampiony, rajčata, vajíčko) za 9,50 liber. K dostání je i její veganská verze za stejnou cenu. K obědu si můžete dát fish and chips za 12 liber, několik variant hamburgeru s hranolky za 11 liber, pizzu za 10,75 liber a několik málo dalších jídel.

No a pokud byste si chtěli vybrat hotovost z bankomatu, tak jeden se nachází taktéž přímo ve vstupní hale.

 

Kavárna a toalety uvnitř studia

Zhruba v polovině cesty studiem narazíte na kavárnu The Backlot Café. Můžete si zde objednat snídani či oběd. Na oběd se zde podávají buď různé varianty hamburgerů nebo hot dogů. Na oboje si připravte zhruba 9 liber. Největším lákadlem je ovšem populární máslový ležák. Jde o nealkoholický nápoj s opravdu velmi hustou pěnou, který má neobvyklou chuť. Mě osobně například právě jeho pěna chutná jako vanilková zmrzlina. Ležák se podává buď v plastovém kelímku, nebo si můžete zakoupit jeho sběratelskou edici, a to v ozdobné sklenici.

 

Nákupy

Velkým lákadlem je velký obchod se suvenýry na samotném konci výstavy. V tomto obchodě najdete opravdu obrovské množství nejrůznějších předmětů ze světa Harryho Pottera. Těmi z nejoblíbenějších položek jsou věrné repliky hůlek mnoha postav, hábity všech bradavických kolejí, famfrpálové úbory, čokoládové žabky, … Obchod je opravdu rozlehlý a nachází se v něm naprosto nepřeberné množství suvenýrů.

Další dva, ovšem mnohem menší obchody, se nachází přímo uvnitř výstavy, a to v oblasti Zapovězeného lesa, a druhý pak v části, kde jsou vystaveny vagony Bradavického expresu.

 

Nákupy online

Fanoušci Harryho Pottera si mohou částečně oddechnout, i kdyby se do studia nemohli dostat osobně. Studio Warner Bros totiž spustilo online obchod, kde si věci můžete nakoupit a nechat poslat, a to i do České republiky. ČR se nachází v takzvané mezinárodní dodací zóně 1, což znamená, že balíček o váze do 500 g vás na poštovném bude stát 9,95 liber, při váze do 1 kg to bude za 12 liber, při váze do 2 kg za 15 liber, a tak dál až po váhu více než 8 kg, kdy poštovné stojí 39,95 liber.

Na samotný nákup si připravte dostatek peněz. Ceny totiž odpovídají velkému zájmu o svět Harryho Pottera. Hůlka vás vyjde na 32 liber, hábit stojí 74,95 liber, za svetr na famfrpál zaplatíte 75 liber, pokud máte chuť na čokoládovou žabku, tak si připravte 8,95 liber, za Bertíkovy fazolky dáte 8,95 liber, a pokud máte náladu na neplechu, tak za Pobertův plánek zaplatíte 30 liber.

Viz web e-shopu zde: Harry Potter Shop | Warner Bros. Studio Tour Shop London (wbstudiotour.co.uk)

 

Jak je to s fotkami?

No ale teď zase zpátky k samotnému studiu. Fotografování je zde povoleno ve všech prostorách, a to s výjimkou uvítacího filmu a prostor, kde se nachází speciální trikové zelené filmové plátno. V trikových zelených prostorách se můžete nechat vyfotit profesionálně za poplatek.

 

Tematická výzdoba

Jestliže jste si mysleli, že pokud už jste zde jednou byli, postačí vám to na celý život, nemohli jste se více mýlit! Studio totiž prochází tematickou výzdobou, a to hlavně dle ročních období, takže například v zimních měsících se můžete těšit na Bradavice o Vánocích. Nejskvostněji je přitom samozřejmě vyzdobená Velká síň. K vidění je zde mnoho nádherných vánočních stromečků a stoly se prohýbají pod lákavě prostřenou vánoční hostinou. Na podzim je zase Velká síň, a samozřejmě i zbytek Bradavic, vyzdobena tematicky k Halloweenu, takže nad hlavou se vám bude vznášet přehršel dýní, svící a na stolech je speciální halloweenská hostina. Výzdoba se nemusí ovšem řídit pouze ročním obdobím. Jindy jsou celé Bradavice například oděny v barvách Zmijozelu. Na webových stránkách studia vždy samozřejmě najdete informaci o tom, jaká výzdoba je právě aktuální.

 

Pronájem

Prostory studia Warner Bros si lze dokonce i pronajmout! Můžete zde uspořádat například opravdu opulentní večírek či kreativní team building.

 

Školní zájezdy

Pokud jste učitel a článek vás navnadil se sem se svými studenty podívat, jste na správné adrese. Jsme totiž cestovní agentura C2E, která pořádá školní zájezdy do Velké Británie a Irska. Pokud máte zájem se do studia Harryho Pottera poblíž Londýna se svými žáky podívat, ozvěte se nám. My pro vás rádi sestavíme zajímavý program vašeho školního výletu, obsahující i toto vskutku kouzelné místo. Můžete se těšit na velkou slevu na vstupném pro žáky a vstup zdarma pro učitele. Warner Bros studio také pro školy poskytuje speciální výukové materiály zdarma.

 

Oficiální web studia Warner Bros

Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter | Official Site (wbstudiotour.co.uk)